Zarys dziejów KS „Yacht Club - Sekcja Kajakowa” w Nowej Hucie.

Sekcja kajakowa powstała w 1953 roku jako jedna z sekcji Klubu Sportowego „Hutnik” z inicjatywy mgr inż. Jerzego Rowińskiego, pracownika Huty im. Lenina. Pierwotną siedzibą sekcji był stary, drewniany barak mieszczący się w Mogile nad Wisłą, będący własnością Huty im. Lenina.

Chętni do uprawiania kajakarstwa werbowani byli spośród dzieci i młodzieży pracowników Kombinatu Huty im. Lenina oraz mieszkańców dzielnicy Nowa Huta. Początki pracy szkoleniowej sekcji były bardzo trudne ze względu na brak sprzętu kajakowego i odpowiedniej kadry szkoleniowej.

Pierwszymi zawodnikami sekcji byli: Józef i Jan Grzesiakowie, Jan Szwed, Krzysztof Ptaszyński, Józef Skalski, Alfred Jezusek, Stanisław Noga, Rams Adolf i inni.

Trenerem w sekcji od początku roku 1954 był Tadeusz Lang; w owym czasie instruktor kajakarstwa. Sekcja pod jego opieką zaczęła powoli zaznaczać swoje miejsce w kajakarstwie krakowskim oraz wzbogacała się o coraz to nowych zawodników.

W roku 1957 po ukończeniu służby wojskowej w CWKS Bydgoszcz kajakarze z klubu „Pieniny” ze Szczawnicy, Stefan i Eugeniusz Kapłaniakowie i Stanisław Węglarz rozpoczęli treningi w sekcji KS „Hutnik”. Byli to zawodnicy wysokiej klasy i o dużym doświadczeniu sportowym toteż stanowili wzorzec dla trenującej w Klubie młodzieży.

W roku 1958 na Mistrzostwach Świata w Pradze Stefan Kapłaniak zdobył dwa złote medale w konkurencji K1 500m i wspólnie z Władysławem Zielińskim (ze „Spójni” Warszawa) w konkurencji K2 500m. Był to dla sekcji i Klubu KS „Hutnik” wielki splendor, a dwa lata później ta dwójka zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie.

Osada zdobywcy złotych medali na Mistrzostwach Świata w Pradze 1958r.

W roku 1959 sekcja kajakowa KS „Hutnik” została przekazana do „Yacht Clubu Budowlani” Nowa Huta gdzie funkcjonowała od kilku lat sekcja wioślarska. Komandorem Klubu został wówczas inż. Komiszke, a V-ce Komandorem ds. sportowych inż. Tadeusz Lang. Funkcję Kierownika Sekcji Kajakowej objął Zbigniew Długoszewski.

Sekcja kajakowa działała nadal w bardzo prymitywnych warunkach nie posiadając praktycznie podstawowej bazy treningowej. Przystań kajakowa mieszcząca się w drewnianym baraku bez ogrzewania i ciepłej wody była corocznie zalewana wiosennym przyborem wody. Szatnie znajdowały się w drewnianych melaminach umieszczonych na betonowych słupach.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych zawodnicy sekcji zaczęli odnosić sukcesy sportowe, a Klub należał do czołowych w Polsce. Był to efekt pracy szkoleniowej instruktorów Józefa Grzesiaka i Jana Szweda. Potrafili oni stworzyć dobrą atmosferę w sekcji i tak ułożyć treningi, iż w krótkim czasie wielokrotnie wzrosła ilość zawodników sekcji, a wyniki sportowe poszły w górę. Przy prawidłowej pracy z młodzieżą udało się wówczas stworzyć bardzo mocną sekcję kajakową.

Wybitni kajakarze i kajakarki – wychowankowie Klubu z tego okresu to:

Maria Bem
mgr, absolwentka AWF w Krakowie, wieloletni członek kadry narodowej, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku (zmarła tragicznie w 1987r.)
Alicja Bigaj-Wolska
mgr, absolwentka AWF w Krakowie, srebrna medalistka ME juniorów w 1973 roku (K4 500m)
Leszek Wolski
uczestnik ME juniorów w konkurencji C7 500m
Jerzy Jakubowski
uczestnik ME juniorów (C7 500m)

Po kilku latach sukcesów z różnych powodów nastąpiły nieporozumienia pomiędzy szkoleniowcami i działaczami sekcji, co pociągnęło za sobą obniżenie wyników sportowych. Na przełomie roku 1974/75 odeszło z klubu około 10 starszych zawodników i przeszli oni do innych klubów, głównie „Nadwiślanu” Kraków.

W nadziei na poprawę sytuacji sportowej zatrudniono w sekcji nowego trenera Stanisława Gucę. Rozpoczął on szkolenie z wąską grupą młodych i uzdolnionych zawodników rokujących nadzieję na osiągnięcie szybkich wyników sportowych. To spektakularne działanie dało pozytywne efekty, ale na krótko, gdyż wyśrubowane wymagania selekcyjne zniechęcały nowych adeptów do rozpoczynania kariery sportowej.

W roku 1977 nastąpiły w Klubie pewne zmiany organizacyjne: połączyły się „Yacht Club” Nowa Huta i BKS „Wanda” Nowa Huta. Sekcje Kajakowa i Wioślarska przeszły do BKS „Wanda”, a Klub zachował nazwę BKS „Wanda”.

Z biegiem lat warunki szkoleniowe na przystani zaczęły się sukcesywnie poprawiać. Wykonano ogrzewane szatnie z ciepłą wodą, zbudowano murowany hangar, zmodernizowano całe zaplecze treningowe z nadzieją na poprawę wyników sportowych (nieoficjalnie mówi się, że pieniądze na rozbudowę przystani zdobyto dzięki niekompetencji ówczesnych działaczy „Wandy”, którym przedstawiono 7 srebrnych medali zdobytych przez zawodników sekcji kajakowej podczas MP, w rzeczywistości były to medale zdobyte w jednej konkurencji C7, czyli kanadyjek siedmioosobowych). Z tych obiektów do dnia dzisiejszego korzysta obecnie działająca sekcja KS „Yacht Club Sekcja Kajakowa”.

W roku 1987 do Klubu przyszedł trener Andrzej Dziura. Należał on do tej grupy zawodników, którzy kilkanaście lat wcześniej zostali zmuszeni do opuszczenia borykającej się z wewnętrznymi kłopotami i upadającej sekcji „Yacht Clubu Budowlani”. Andrzej Dziura w barwach „Nadwiślanu” Kraków wielokrotnie zdobywał medale i tytuły Mistrza Polski, reprezentował ponadto Polskę w Maratonie Kajakowym. Odnosił on ponadto znaczące sukcesy jako szkoleniowiec.

A. Dziura po pokonaniu non stop 928 km Wisły na trasie Bieruń - Westerplatte

Z rozpoczęciem pracy przez nowego trenera wiązano nadzieje na powrót klubu do dawnej świetności. Do sekcji zaczęli wstępować nowi adepci kajakarstwa, dołączyło do nich także kilku doświadczonych zawodników przybyłych z innych krakowskich klubów. Prowadzona intensywnie działalność szkoleniowa stopniowo zaczęła przynosić rezultaty i zawodnicy BKS „Wandy” coraz częściej zaznaczali swoją obecność na arenach krajowych.

W roku 1990 po sporach wynikających głównie z powodów finansowych od BKS „Wanda” odłączyły się sekcje wodne mieszczące się w Mogile nad Wisłą. Nowo powstały klub przyjął dawną nazwę „Yacht Club” Nowa Huta, pierwszym Prezesem został Ryszard Gortat.

W latach 1989-92 zawodnicy sekcji kajakowej „Yacht Club” Nowa Huta (wcześniej „BKS Wanda) pod opieką trenera Andrzeja Dziury zdobyli w regatach Mistrzostw Polski 4 złote, 1srebrny i 8 brązowych medali.

Od roku 1993 sekcja kajakowa odłączyła się od pozostałych sekcji wodnych „Yacht Clubu” Nowa Huta – wioślarskiej i żeglarskiej. Od tego momentu rozpoczął się nowy etap w historii Klubu.

W 1993 roku na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zwołanym przez Komisję Rewizyjną członkowie sekcji kajakowej uchwalili statut i wybrali nowy Zarząd z Prezesem Andrzejem Dziurą. Warunki oddzielenia od Yacht Clubu były korzystne dla sekcji kajakowej. Od tego momentu klub nosi nazwę KS ”Yacht Club – Sekcja Kajakowa”. W zamian za długi finansowe Yacht Club Nowa Huta przekazał sekcji kajakowej nieodpłatnie budynki ze sprzętem sportowym, zawodników i pracowników klubu. Szkoleniem młodzieży kierował nadal Andrzej Dziura. Poprawa sytuacji finansowej i racjonalnie prowadzona polityka szkoleniowa i startowa zaczęła przynosić w niedługim czasie widoczne efekty. Zawodnicy startowali w większości organizowanych przez Polski Związek Kajakowy imprez sportowych takich jak: Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim , klasycznym i maratonie kajakowym.

LOGO KLUBU

Rok 1993 przyniósł klubowi rekordową na skalę krakowskiego kajakarstwa łączną liczbę medali zdobytych podczas regat mistrzowskich. Zawodnicy i zawodniczki sekcji kajakowej dwunastokrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski. W rankingu Polskiego Związku Kajakowego klub został sklasyfikowany na dwunastym miejscu w kraju.

W roku 1994, dwóch zawodników Yacht Clubu – Sekcji Kajakowej po raz pierwszy w nowej historii otrzymało powołania do kadry narodowej i reprezentowało kraj podczas Mistrzostw Świata w Maratonie w Amsterdamie. Byli to: Paweł Łach i Piotr Zwaliński. W tym okresie „YC” objął pozycję lidera wśród krakowskich klubów kajakowych, a jego reprezentanci w kolejnych latach powiększali dorobek medalowy klubu systematycznie zajmując miejsca w czołówce kraju.

W roku 1997 Klub poniósł olbrzymie straty w związku z powodzią która nawiedziła Polskę południową. Woda zalała obiekty do wysokości 170 centymetrów. Zniszczone zostały pomosty, siłownia, sauna, sanitariaty i inne pomieszczenia. Szczęśliwie większość sprzętu i motorówki znajdowały się wraz z zawodnikami na zgrupowaniu w Żywcu i dla tego ocalały. Przy dużym zaangażowaniu działaczy i zawodników przystań udało się w krótkim czasie wyremontować. W tym samym roku zawodnicy Yacht Klubu – Sekcji Kajakowej Paweł Łach z  synem trenera Pawłem Dziurą odnieśli największy w historii sukces sportowy zajmując VII miejsce w Mistrzostwach Europy w Maratonie we Włoszech.

P. Dziura i P. Łach — 6 miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów w 1997r. (Włochy)

W kolejnych latach zawodnicy klubu na stałe ulokowali się w czołówce krajowej oraz wielokrotnie reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, na skutek różnych trudności w pozyskiwaniu młodych adeptów kajakarstwa, zmniejszyła się liczba wyczynowo trenujących zawodników, co pociągnęło za sobą nieznaczny regres wyników sportowych sekcji kajakowej.

Rok 1999 przyniósł kolejny spektakularny sukces sportowy. Wychowanka Yacht Clubu Magdalena Zych wzięła udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w Gorzowie Wielkopolskim i zajęła w nich VI miejsce.

W roku 2000 szkolenie młodzieży rozpoczął studiujący na AWF w Krakowie i nadal trenujący zawodnik Paweł Dziura. Nowatorskie metody treningowe zastosowane w szkoleniu młodej grupki młodzieży przyczyniły się do przełamania kryzysu sportowego w sekcji. W następnych latach znacznie rozrosła się grupa zawodników i zawodniczek startujących w regatach ogólnopolskich i mistrzowskich, a to z kolei przyniosło znaczny progres osiągnięć sportowych w kolejnych latach. W 2001 roku podczas wakacji, gdy wszyscy zawodnicy i trenerzy byli w Poznaniu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży przystań została ponownie zalana przez wezbraną od powodzi Wisłę, jednakże zniszczenia były dużo mniejsze niż w roku 1997. W roku 2003 kajakarze i kajakarki Yacht Clubu – Sekcji Kajakowej ustanowili nowy medalowy rekord w historii klubu zdobywając łącznie 21 medali w regatach o Mistrzostwo Polski. W rankingu Polskiego Związku Kajakowego klub został sklasyfikowany na IX miejscu, co także okazało się najwyższym w dziejach osiągnięciem.

Najwybitniejsi zawodnicy KS „Yacht Club - Sekcja Kajakowa”:

Paweł Łach
14 krotny Mistrz Polski, członek kadry narodowej, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy w Maratonie kajakowym
Paweł Dziura
16 krotny Mistrz Polski, członek kadry narodowej, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy w Maratonie kajakowym
Iwona Dziura
5 krotna Mistrzyni Polski, członkini kadry narodowej juniorów
Piotr Zwaliński
4 krotny Mistrz Polski, członek kadry narodowej, uczestnik Mistrzostw Świata
Magdalena Zych
2 krotna Mistrzyni Polski, członkini kadry narodowej juniorów, uczestniczka Mistrzostw Europy juniorów Maratonie

W latach 2004 – 2008 do klubu dotarł niż demograficzny skutkujący coraz mniejszą ilością chętnych do uprawiania sportu, coraz bardziej widoczna stawała się również zmiana statusu i zainteresowań młodzieży — ze sportem skutecznie rywalizowały komputery, gry, telefony i inne rozrywki. Wobec takiej sytuacji została zmieniona filozofia szkoleniowa z ilości (zawodników) na „jakość”. Niewielka grupa zawodników nie przekraczająca 20 osób szkolona jest obecnie nowoczesnymi metodami treningowymi i corocznie zdobywa medale Mistrzostw Polski. W tym okresie klub dochował się kolejnej znakomitej zawodniczki Doroty Suchan, która na Mistrzostwach Europy juniorów we Włoszech zdobyła srebrny medal (obecnie zakończyła karierę).

Od lewej: Iwona Dziura (5 tytułów MP Juniorów), Magdalena Zych (4 medale MP Juniorów) — Yacht Club Nowa Huta

Obecnie wyróżniający się zawodnicy:

  • Jakub Brzezicki: wielokrotny medalista i dwukrotny Mistrz Polski seniorów w roku 2009, obecnie trenujący instruktor, który pomaga w szkoleniu młodych adeptów
  • Grzegorz Korneluk: również medalista MP, złoty medalista w zespole w 2009r
  • Mateusz Skoczyński, Mariusz Łączak: Mistrzowie Polski w maratonie (zakończyli karierę)
  • Dominika Dziura: uczestniczka kadry narodowej juniorów, zawodniczka Szkoły Mistrzostwa Sportowego wielokrotna Mistrzyni i medalistka MP
  • Róża Czerniawska, Dagmara Metzler, Urszula Dziwisz: multimedalistaki mistrzostw polski w kategoriach juniorskich (już nie trenują)
  • Wojciech Kopiński: Mistrz Polski Juniorów w 2009r. i złoty medalista w zespole